КОНТРОЛЬ ФІЗИЧНОЇ ПІДГОТОВЛЕНОСТІ БАСКЕТБОЛІСТІВ НА ЕТАПІ ПОПЕРЕДНЬОЇ БАЗОВОЇ ПІДГОТОВКИ


Автор(ка)
Мулярчук Анжела Олегівна

Ступінь
Магістр

Група
ТДб-1-18-4.0д

Спеціальність
017 Фізична культура і спорт

Кафедра
Кафедра фізичної реабілітації та біокінезіології


Анотація

Актуальність дослідження. Досягнення бажаного успіху в спорті потребує від спортсменів виявлення наполегливості, великої сили волі та стресостійкості. Тому і виникає велика зацікавленість до фізичної підготовки спеціалістів галузі спорту, учених, науковців, тренерів та самих спортсменів. Такі спеціалісти як: Івченко О.М., 2015; Мітова О.О., 2015; Платонов В. М., 2017; Поплавський Л.Ю., 2006; Опанасюк Ф.Г., 2006 та інші, стверджують що дослідження показників фізичної підготовленості насправді є дуже важливими для успішності занять спортом та для подальших зростань в даній галузі, не менш ніж індивідуальні ресурси психологічної підготовленості, для того щоб досягти успіху в змаганнях та особистих цілях поставлених перед собою, які перш за все представлені як мотивація у подальших досягненнях та перемогах.
Рівень фізичної підготовленості спортсменів на сучасному етапі попередньої базової підготовки визначають при проведенні контрольних традиційних тестів, також при зайнятті безпосередньо на самих тренуваннях. Фізична підготовка в баскетболі на попередньо базовому етапі досліджена досить добре, але не на стільки добре досліджений її вплив на особистий результат. Тож дослідження контролю фізичної підготовки та способи покращення отриманих результатів – це дослідження які допоможуть нормалізувати ефективність тренувань, систематизувати покращення фізичного розвитку та окремих фізичних характеристик кожного спортсмена, збільшують можливість досягнення бажаних результатів в спорті та дасть нам зрозуміти які фізичні показники потрібно привести в норму та яким чином це зробити. Показники фізичної підготовленості спортсмена є важливим критерієм відбору у спортивних іграх та безпосередньо занять спортом. Також на базі фізичної підготовки грунтується не тільки технічна та тактична підготовка, а і підбираються методи та засоби в залежності від її особливостей.
Мета дослідження – визначити особливості проведення контролю за рівнем фізичної підготовленості баскетболістів на етапі попередньої базової підготовки.
Завдання дослідження:
Вивчити сучасний стан проблеми контролю за рівнем фізичної підготовленості баскетболістів на етапі попередньої базової підготовки за даними літературних джерел.
Виявити рівень фізичної підготовленості баскетболістів за розробленими спеціальними тестами для етапу попередньої базової підготовки.
Розробити методичні рекомендації щодо покращення рівня фізичної підготовленості баскетболістів на етапі попередньої базової підготовки.
Структура дипломної роботи. Робота складається з титульного аркуша, змісту із визначенням сторінок, переліку умовних скорочень, вступу, трьох розділів основної частини, висновків та списку використаних джерел. Обсяг роботи становить 46 сторінок з урахуванням списку використаних джерел. Список літератури містить 40 найменувань.

Зміст

ЗМІСТ

ПЕРЕЛІК УМОВНИХ СКОРОЧЕНЬ……………………………………….… 3
ВСТУП……………………………………………………………………….... 4
РОЗДІЛ 1. СУЧАСНИЙ СТАН ПРОБЛЕМИ КОНТРОЛЮ ЗА РІВНЕМ ФІЗИЧНОЇ ПІДГОТОВЛЕНОСТІ БАСКЕТБОЛІСТІВ НА ЕТАПІ ПОПЕРЕДНЬОЇ БАЗОВОЇ ПІДГОТОВКИ…………………………………... 6
Характеристика баскетболу як ігрового виду спорту……....... 6
Особливості етапу попередньої базової підготовки баскетболістів …………………………………………………………………. 14
Завдання та критерії контролю за рівнем фізичної підготовленості на етапі попередньої базової підготовки………....................... 20
Висновки до розділу 1……………………………………………………… 24
РОЗДІЛ 2. МЕТОДИ ТА ОРГАНІЗАЦІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ……………… 25
2.1. Методи дослідження…………………….……………………… 25
2.2. Організація дослідження………………………………………… 26
РОЗДІЛ 3. ПОКРАЩЕННЯ РІВНЯ ПІДГОТОВЛЕНОСТІ БАСКЕТБОЛІСТІВ НА ЕТАПІ ПОПЕРЕДНЬОЇ БАЗОВОЇ ПІДГОТОВКИ...…………………... 28
3.1. Вдосконалення нормативів для ефективнішого контролю фізичної підготовленості баскетболістів на етапі попередньої базової підготовки ..... 28
3.2. Методика проведення контролю за рівнем фізичної підготовленості баскетболістів на етапі попередньої базової підготовки……………….…… 31
Висновки до розділу 3……………………………….………………………. 39
ВИСНОВКИ………………………………………………………………… 40
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ……………………………….…………...………… 42

Покликання

Бессарабов М.С. Загальні основи методики тренування та спортивної підготовки в баскетболі. Навчальний посібник. Запоріжжя ЗДМУ. 2015. С. 24-39.
Вари П. 1000 вправ гри в баскетбол: Пер.с фр. Л.Ю. Поплавського. К .: БК «Денді-Баскет»,1997. 210 с.
Вознюк Т, Дадзис В. Вплив спеціалізованих тренувань на фізичну підготовленість кваліфікованих баскетболістів. науково-методичний журнал. Актуальні проблеми фізичного виховання та методики спортивного тренування. 2017 р. С. 18-22.
Горбуля В.О., ст. викладач, Горбуля В.Б., ст. викладач, Горбуля О.В., аспірант. Дослідження технічної підготовки баскетболістів команди Запорізького національного університету. Вісник Запорізького національного університету. № 2(8), 2012. С 217-221.
Грибан, Г. П., Кафтанова, Т. В., Костюк, Ю. С. Фізична підготовка баскетболістів. «Рута», Житомир. 2017. С. 6-10.
Годик М.А., Комплексний контроль в спортивних іграх. М.: Радянський спорт, 2010. 330 с.
Зав'ялова Богдана. Актуальні проблеми фізичної підготовки баскетболістів на етапі попередньої базової підготовки. Львівський державний університет фізичної культури. 2007. С. 135-138.
Івченко О.М. Контроль фізичної підготовленості баскетболістів на етапі попередньої базової підготовки. Спортивний вісник Придніпров’я. Фахове видання України, яке включено до міжнародної наукометричної бази Index Coperniсus. 2015. № 3. С. 58-62.
Івченко О., Мітова О. Сучасний стан контролю фізичного розвитку баскетболістів на етапі попередньої базової підготовки. Фізична культура, спорт та здоров’я: матеріали XV Міжнародної науковопрактичної конференції, (м. Харків, 10-11 грудня 2015 р.) [Електронний ресурс]. Харків: ХДАФК, 2015. С. 30-32.
Івченко О. М., Мітова О. О. Наукове обгрунтування алгоритму комплексного контролю підготовленості баскетболістів на етапі попередньої базової підготовки. Придніпровська державна академія фізичної культури і спорту. 2010. С. 86-91.
Івченко О.М. Стан та проблеми системи контролю на етапі попередньої базової підготовки в баскетболі. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (ДДУВС, 27.01.2017). 2017. 42-44 с.
Івченко О.М. Стан та проблеми системи контролю на етапі попередньої базової підготовки в баскетболі. Тези доповідей ІХ міжнародної наукової конференції молодих учених «Молодь та олімпійський рух» (Київ. 12-13 жовтня 2016 р.). Київ, 2016. С. 62-63.
Карасев О.В. Энциклопедия физической подготовки: «Лептос»,1994. 368 с.
Міністерство молоді та спорту України. Республіканський науково-методичний кабінет. Федерація баскетболу України. Затв. Першим заступником міністра молоді та спорту України І. Гоцул. Навчальна програма для дитячо-юнацьких спортивних шкіл олімпійського резерву, шкіл вищої спортивної майстерності та спеціалізованих навчальних закладів спортивного профілю. 2019. С. 9-17.
Мітова О. О. Вдосконалення системи тестів для контролю технічної та спеціальної фізичної підготовленості баскетболістів на етапі попередньої базової підготовки на основі факторного аналізу. Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. Серія 15. 2017. С. 58-62.
Мітова О.О., Івченко О.М. Комплексний контроль баскетболістів на етапі попередньої базової підготовки за чинною навчальною програмою ДЮСШ. Науковий часопис НПУ імені М.П. Драгоманова. 2015. № 3. С. 112-114.
Мітова О.О. Методи наукових досліджень у баскетболі. Дніпропетровськ.: Вид. «Інновація», 2015. 263 с.
Мітова О. О. Обґрунтування методичного підходу до розробки системи комплексного контролю підготовленості спортсменів в командних ігрових видах спорту (на прикладі баскетболу). Придніпровська державна академія фізичної культури і спорту. 2017. 87-92 с.
Мітова О.О. Проблеми контролю в сучасних командних спортивних іграх. Спортивний вісник Придніпровʼя. Науково-практичний журнал. Дніпропетровськ: ДДІФКіС. 2015. С. 166-171.
Мітова О. Уніфікований алгоритм комплексного контролю підготовленості спортсменів у командних спортивних іграх. Наука в олимпийском спорте. 2019. № 2. Придніпровська державна академія фізичної культури і спорту. Дніпро. 19-26 с.
Опанасюк Ф.Г., Грибан Г.П. Основи розвитку фізичних якостей студентів: навч.-метод. посіб. Житомир: Вид-во «Державний агроекологічний університет», 2006. 332 с.
Пасічник В. О. Теорія і методика викладання баскетболу. Навчальний посібник Львів ЛДУФК. 2015р. С. 27-46.
Платонов В.М., Келлер В.С. Теоретико-методичні основи підготовки спортсменів. Українська Спортивна Асоціація. 1993 р. 85-134 с.
Поплавський Л.Ю. Розвиток фізичних якостей баскетболістів. Методичний посібник для тренерів з баскетболу. Під загальною ред. Л.Ю. Поплавського К.: Преса України, 2006. 224 с.
Савчук C.A. Фізична підготовленість студентів технічного вищого закладу освіти. Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: зб. наук. праць. Харків : ХХГП, 2000. №16. С. 49-54.
Сергєєва Т.П., Захлевська Т.В. Програма факультативної дисципліни «Фізична культура та спорт. Баскетбол». Затв. Зав. Кафедри фізичної культури та спорту Сергєєва Т.П. від 30 серпня 2016 року. 11 с.
Хіменес Х. Р. Етапи багаторічної підготовки спортсменів. Лекція Львівського державного університету фізичної культури. 2015. С. 8-11.
Хіменес Х. Р., Дмитренко А. В., Пітин М. П. Спортивні ігри 2020 №1(15). Особливості сучасних систем змагань у баскетболі (на прикладі NBA та професійних турнірів під егідою FIBA). 2020 р. С. 85-94.
Шинкарук О.А. Теорія і методика підготовки спортсменів: управління, контроль, відбір, моделювання та прогнозування в олімпійському спорті. 2013. № 1. С. 18-57.
Шинкарук О.А. Cистема відбору та орієнтації в різних країнах світу. Спортивний вісник Придніпров’я, 2014. № 1. С. 191- 198.
Ben Abdelkrim, N.; Castagna, C.; El Fazaa, S.; El Ati, J. The effect of players’ standard and tactical strategy on game demands in men’s basketball. J. Strength Cond. Res. 2010, 24, 2652–2662.
Bezmylov N., Shynkaruk O., & Zhigon S. (2020). The selection peculiarities of basketball players at the specialized basic training stage. Physical Education, Sport and Health Culture in Modern Society, P. 93-102.
Gavrilovich, A. A. (2017), "Compatibility as an indicator of interpersonal relationships in a sports team and the effectiveness of its activities", Brestskiy gosudarstvennyiy universitet imeni A. S. Pushkina, pp.64-70.
Costas, I. K., Terry, P.C. (2011), Inside sport psychology. Champaign: Human Kinetics, 235 p.
Kunath, P. T., Schellenberger, H. (1991), Eatigkeitorientierte Sportpsychologie. Frankfurt am Main: Verlag Harri Deutsch, 329 p.
Lafrenière, M.-A.K., Jowett, S., Vallerand, R.J., Carbonneau, N. (2011), "Passion for coaching and the quality of the coacheathlete relationship: The mediating role of coaching behaviors", Psychology of Sport and Exercise, No. 12, pp.144-152.
Loehr, J. (1988), "Exorcisimnegative feedback", Word tennis, August, p. 18–19.
Podloga, L., Eklundb, R.C. (2007), "The psychosocial aspects of a return to sport following serious injury: A review of the literature from a self-determination perspective", Psychology of Sport and Exercise, No. 8, pp. 535-566.
Zaporozhets, T. M. & Pavlenko, G. P. (2016), Zahalna fiziolohiia zbudlyvykh tkanyn ta tsentralnoi nervovoi systemy [General physiology of excitable tissues and the central nervous system], Kyiv, 169 p.
Ziv, G.; Lidor, R. Physical attributes, physiological characteristics, on-court performances and nutritional strategies of female and male basketball players. Sports Med. 2009, 39, 547–568.