Сокол_Я.Г._ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ СІМЕЙНИХ КОНФІЛІКТІВ


Автор(ка)
Сокол Ярослава Геннадіївна

Ступінь
Магістр

Група
ППм-1-23-1.4з

Спеціальність
053 Практична психологія

Кафедра
Кафедра психології особистості та соціальних практик


Анотація

Сім'я є основною одиницею суспільства, і стабільність її функціонування визначає добробут та гармонію в індивідуальному та колективному рівнях. Сім'я необхідна людині для продовження роду і життєзабезпечення, передачі свого культурно-історичного досвіду.
У сучасному суспільстві стикаємося з різноманітними сімейними проблемами, такими як розлучення, сімейні конфлікти, проблеми виховання дітей та інші складні ситуації, які можуть вплинути на психологічний стан і добробут сімей. В таких випадках важливо мати належну підтримку та допомогу від професіоналів, які володіють необхідними знаннями та навичками в галузі сімейного консультування.
Актуальність теми сімейних конфліктів сьогодні важко переоцінити. Сім'я відіграє ключову роль у формуванні особистості та соціальної стабільності, проте вона також може бути місцем, де виникають та розвиваються конфлікти. Зміни в суспільстві, економіці, культурі та технологіях створюють нові виклики для сімейних відносин і можуть призводити до конфліктів.
Соціальні зміни, такі як зростання ролі жінок у суспільстві, зміна традиційних ролей у сім'ї, та економічні фактори, такі як безробіття та економічні труднощі, можуть створювати напругу та конфлікти серед членів сім'ї. Зміни в технологіях та засобах спілкування можуть також впливати на комунікацію в сім'ї та сприяти виникненню конфліктів.
Вивчення психологічних аспектів сімейних конфліктів сприяє розробці ефективних методик для зниження рівня конфліктності. Це дозволяє запропонувати конкретні техніки для сімейних терапевтів, психологів і пар, які зіткнулися з проблемами у відносинах.
Психологічні фактори, такі як стрес, депресія, анксіозність та низька самооцінка, також можуть сприяти виникненню конфліктів у сім'ї. Наприклад, діти, які виростають в сім'ях з високим рівнем конфліктів, можуть мати проблеми з власними відносинами та емоційним станом у майбутньому.
Сімейні конфлікти, які виникають через різноманітні причини, стають все більш поширеними в сучасному світі. Ці конфлікти можуть виникати через розбіжності у взаємних відносинах, непорозуміння, розбіжності у цінностях та переконаннях, а також через фінансові проблеми або навіть невдачі в вихованні дітей.
Важливо розуміти, що сімейні конфлікти є природними і нормальними явищами в житті будь-якої сім'ї. Вони можуть бути конструктивними, якщо розв'язуються відповідним чином, сприяючи зміцненню взаєморозуміння та підтримці відносин. Однак, якщо конфлікти не вирішуються або ескалюються, вони можуть призвести до серйозних проблем і руйнування сімейних зв'язків.
Саме тому важливо шукати ефективні способи вирішення сімейних конфліктів, включаючи відкрите спілкування, взаєморозуміння, пошук компромісів та спільне розв'язання проблем. Такі підходи допомагають побудувати міцні, здорові та гармонійні відносини всередині сімейного кола.
Дослідження є актуальним в сучасному світі, оскільки сімейні проблеми і конфлікти стають все більш поширеними і вимагають професійної підтримки та допомоги
Об’єкт дослідження: сімейні конфлікти
Предмет дослідження: психологічні чинники конфліктів в системі «чоловік-дружина»
Мета дослідження: теоретико-емпіричним шляхом визначити особливості сімейних конфліктів, виявити їх причини та запропонувати способи мінімізації виникнення.
Завдання дослідження:
1. Здійснити теоретичний аналіз причин виникнення і перебігу конфліктів у сім'ях
2. Вивчити основні підходи та методи психологічного дослідження у випадку сімейних конфліктів
3. Провести психологічне дослідження для аналізу сімейних взаємин, причин конфліктів, добробуту та психологічного благополуччя
4. На основі результатів розробити та надати практичні рекомендації щодо мінімізації конфліктів у системі «чоловік-дружина»

Зміст

ЗМІСТ
ВСТУП......................................................................................................................3
РОЗДІЛ 1. Методологічні засади дослідження сімейних конфліктів...................6
1.1.Сутність міжособистісних конфліктів та їх класифікації…..…….…………6
1.2 Поняття «сім’ї» та «сімейних конфліктів»………………………………….11
1.3 Особливості перебігу сімейних конфліктів ………….....17
1.3.1 Міжособистісні сімейні конфлікти у системі «батьки-діти»………...…..17
1.3.2 Міжособистісні сімейні конфлікти у системі «чоловік-дружина»………19
1.3.3 Міжособистісні сімейні конфлікти з близькими родичами……………...28
Висновки до 1 розділу …………….………………………………………….31
РОЗДІЛ 2. ОРГАНІЗАЦІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ ПСИХОЛОГІЧНИХ ОСОБЛИВОСТЕЙ КОНФЛІКТІВ……………….……………………………..32
2.1.Опис методів та технік організації дослідження……...……………………32
2.2 Кількісний та якісний аналіз результатів емпіричного дослідження……...36
Висновки до 2 розділу……………………………………………...…….50
РОЗДІЛ 3. ПРАКТИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ТА РОЗРОБКИ……………..…….52
3.1 Розробка тренінгу на осонові отриманих резульатів……………………….52
3.2 Практичні рекомендації запобігання сімейних конфліктів………………...57
Висновки до 3розділу……………………………………………………60
ВИСНОВКИ……………………………………………………….……………..61
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ ………………………..………………62
ДОДАТКИ…………………………………………………………………..……68

Покликання

1. Ємельяненко, Л. М., Петюх, В. М., & Торгова, Л. В. (Ред.). (2005). Конфліктологія (Навчальний посібник). Київ: КНЕУ.
2. Бойц, С. А., & Коулс, П. Т. (2005). Теорія конфлікту: класичні, сучасні та контрфактні підходи.
3. Поліщук, В. М., Ільїна, Н. М., & Поліщук, С. А. (Ред.). (н.д.). Психологія сім’ї (2-е вид., доп.).
4. Thomas, K. W. (1976). Conflict and conflict management. Beverly Hills, CA: Sage Publications.
5. Демидова, Т. А. (2003). Особливості формування уявлень про майбутню сім’ю (Автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. психол. наук). Київ: Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова.
6. Москаленко, В. В. (2005). Практична психологія та соціальна робота. Науково-практичний та освітньо-методичний журнал, (5), 13–16.
7. Герасіна, Л. М., Требін, М. П., & Воднік, В. Д. (2012). Конфліктологія (Навчальний посібник). Харків: Право.
8. Багнета, Н. (2011). Подружній конфлікт як соціально-психологічний феномен. Social-Science, 2. [Електронний ресурс]. Отримано з https://social-science.uu.edu.ua.
9. Бужинська, С. М., & Губанова, О. В. (2020). Сімейні конфлікти: причини виникнення та засоби психологічної допомоги (Навчальний посібник). Харків.
10. Турбан, В. В. (2016). Сімейний конфлікт як предмет дослідження у практичній психології. Актуальні проблеми психології, 10(28).
11. Шавровська, Н. В. (2009). Заповіді щасливого батьківства. Київ: Марич.
12. Фурман, А. В., & Надвинична, Т. Л. (2016). Основи гендерної рівності (Навчальний посібник). Тернопіль: Економічна думка.
13. Оксамитна, С. (2004). Динаміка сімейного стану та складу сім’ї. У В. Ворона & М. Шульга (Ред.), Українське суспільство 1994–2004: Моніторинг соціальних змін (с. 47–48). Київ: Інститут соціології НАН України.
14. Дуткевич, Т. В. (2005). Конфліктологія з основами психології управління (Навчальний посібник). Київ: Центр навчальної літератури.
15. Пірен, М. І., & Heqill, 1. M. (2007). Конфліктологія (Підручник). Київ: МАУП.
16. Павлюк, М. М., & Архипенко, Н. (2018). Особливості подружніх конфліктів та їх наслідки. У Актуальні проблеми психології (Том XI, Вип. 18, с. 209–226). Київ: Інститут психології імені Г.С. Костюка НАПН України.
17. Бригадир, М. Б. (2021). Теорія та методологія сімейної позитивної психотерапії. Габітус, (28), 42–46.
18. Борисова, В. І., & Жилінкова, І. В. (Ред.). (2004). Сімейне право України: Підручник. Київ: Юрінком Інтер.
19. Червоний, Ю. С. (Ред.). (2004). Сімейне право України: Підручник. Київ: Істина.
20. Лозова, Г. О. (2006). Законодавче визначення сім’ї та шлюбу. Університетські наукові записки. Часопис Хмельницького університету управління та права, 91(1), 119–122.
21. Шевчишена, О. В. (2009). Психологічні чинники виникнення та профілактика конфліктів у молодій сім’ї (Автореф. дис. канд. психол. наук). Київ.
22. Верховна Рада України. (2002). Сімейний кодекс України: Закон України від 10 січня 2002 року № 2947-III. Відомості Верховної Ради України, 21–22, ст. 135.
23. Васильченко, О. М. (2016). Сучасні підходи до дослідження сім'ї у психології. Правничий вісник Університету "КРОК", (24), 221–228.
24. Мягер, В. К., & Мішина, Т. М. (2010). Сімейна психотерапія: Керівництво з психотерапії. Львів: Медицина.
25. Вахняк, Н. В. (2016). Мотиваційно-ціннісний критерій формування культури батьківства у молодих сімей. Київський науково-педагогічний вісник, 7(7).
26. Кругла, Т. О. (2017). Сімейний конфлікт: причини виникнення, попередження, врегулювання. Медсестринство, (4), 71–74.
27. Ващенко, І. В., & Іваненко, Б. Б. (2018). Психологічні ресурси особистості в подоланні складних життєвих ситуацій. Проблеми сучасної психології, (40), 33–49.
28. Франчук, Ю. В. (2014). Особливості психопрофілактичної роботи з молодими сім’ями офіцерів-прикордонників під час соціально-психологічної адаптації. Збірник наукових праць Національної академії Державної прикордонної служби України. Серія: Педагогічні та психологічні науки, (2).
29. Войтко, В. І. (2001). Етика сімейних відносин. Київ: Політвидав України.
30. Федоренко, Р. П. (2015). Психологія сім’ї. Луцьк: Вежа-Друк.
31. Карамушка, Л. М. (Ред.). (2005). Технології роботи організаційних психологів: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів та слухачів інститутів післядипломної освіти. Київ: Фірма "ІНКОС".
32. Герасіна, Л. М., Требін, М. П., & Воднік, В. Д. (2012). Конфліктологія: Навчальний посібник. Харків: Право.
33. Сидоренко, О. (2011). Психологія сімейних відносин. Київ: Освіта.
34. Кравченко, В. (2012). Сімейні конфлікти: Психологічні аспекти. Харків: Промінь.
35. Іванова, Т. (2010). Причини виникнення сімейних конфліктів. Львів: Видавництво ЛНУ.
36. Мельникова, І. (2019). Конфлікти у шлюбі: Типологія і рішення. Київ: Центр учбової літератури.
37. Сидорова, Н. (2020). Психологія міжособистісних відносин у сім’ї. Одеса: Одеський національний університет.
38. Никитин, А. (2021). Ефективні методи вирішення конфліктів. Київ: Академпрес.
39. Лебедєва, Ю. (2016). Ціннісні конфлікти у шлюбі. Київ: Генеза.
40. Федорова, О. (2017). Динаміка розвитку конфліктів у подружжі. Львів: Видавничий центр ЛНУ.
41. Dugal, C. (n.d.). Cognitive-behavioral psychotherapy for couples: An insight into the treatment of couple hardships and struggles. Retrieved from https://www.intechopen.com/books/cognitive-behav...
42. Schaffer, H. R., & Emerson, P. E. (2019). The development of social attachments in infancy. Psychology Press.
43. Кочетов, А. І. (2010). Основи сімейних відносин. Київ: Наукова думка.
44. Beck, U. (2017). The normal chaos of love. Polity Press.
45. Gillies, V. (2014). Family and intimate relationships: A review of the sociological research. Macmillan International Higher Education.
46. Bernardes, J. (1997). Family studies: An introduction. London: Routledge.
47. Schaffer, H. R., & Emerson, P. E. (1964). The development of social attachments in infancy. Monographs of the Society for Research in Child Development, 29(3), 1–77.
48. Bourdieu, P. (1986). The forms of capital. Greenwood Press.
49. Boghossian, N. (2019). Parent-child conflicts: A study on family dynamics. Springer.
50. Ґофман, Е. (1959). Представлення себе в повсякденному житті. Нью-Йорк: Пінгвін.
51. Парсонс, Т. (1951). Система сучасного суспільства. Нью-Йорк: Гловер Прес.
52. Хоманс, Дж. (1958). Соціальний обмін. Нью-Йорк: Харпер та Роу.
53. Дюркгейм, Е. (1893). Про поділ праці. Париж: Фелікс Аллє.
54. Фрейд, З. (1900). Тлумачення сновидінь. Відень: Фрейд Прес.
55. Фромм, Е. (1973). Анатомія людської деструктивності. Нью-Йорк: Гарпер та Роу.
56. Beck, A. (1967). Cognitive therapy of depression. New York: Haupt.
57. Ellis, A. (1962). Reason and emotion in psychotherapy. New York: Longman.
58. Parsons, T. (1951). The system of modern society. New York: Glover Press.
59. Goffman, E. (1959). The presentation of self in everyday life. New York: Penguin.
60. Homans, G. C. (1958). Social exchange. New York: Harper & Row.
61. Волкова, О. М., & Трапезнікова, Т. М. (n.d.). Методики дослідження сімейних відносин: Практичний посібник. Київ: Видавництво психологічної літератури.
62. Помиткіна, Л. В., Злагодух, В. В., Хімченко, Н. С., & Погорільська, Н. І. (2010). Психологія сім’ї: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. Київ: Вид-во Нац. авіац. ун-ту «НАУ-друк».
63. Сотська, Г., & Тітаренко, І. (2018). Посібник-практикум з формування конфліктологічної компетентності майбутніх фахівців з реклами і зв'язків з громадськістю. Київ: ТОВ «ДКС Центр».
64. Андрушко, Я. С. (n.d.). Основи психологічного тренінгу та психокорекції.
65. Долинська, Л. В., & Матяш-Заяц, Л. П. (2023). Психологія конфлікту